Senior Java Developer

Budapest, HU
Deutsche Telekom

Magyar Telekom Nyrt.

Referenciaszám:93794 Ország:Magyarország Település:Budapest Régió:Budapest Jelentkezési határidő:2019.12.30 Munka jellege:Teljes munkaidő - Határozatlan idejű Munkakör szintje:Diplomás Szükséges nyelvtudás:angol Szükséges tapasztalat:5-7 év

Feladatok

Do you want to change the world? You can do so with us!
Be a Senior Java Developer at Magyar Telekom!

We have established the Digital Solutions branch to build an internal team of software development professionals and to bring Telekom’s IT services to a higher level by applying state-of-the-art means, architecture and methodology. Now, we seek to hire Senior Developers to this newly established team. We count on you, if you want to be there at the beginning, you want to take part in laying the foundations, and you want to work as a developer in a team where transparency and open communication are deemed important.

The task is to apply agile development methodologies to continuously develop Telekom’s decoupling layer, the purpose of which is to redefine the company’s digital capabilities on state-of-the-art microservice bases.

This position is for you, if you are interested in the following tasks:

  • Adapt existing systems to new architectures
  • Develop business applications by a diverse range of technological tools
  • Take part in agile software development teamwork
  • Conduct developer testing of programs developed (unit tests, component tests, non-functional tests etc.)
  • Prepare and update development documentation
  • Develop processes, learn about and acquire new technological skills
  • Seek new, efficient solutions instead of the existing routine
  • Elvárások

    We need you and you are the ideal candidate, if you have:

  • At least 5 years of professional experience
  • Comprehensive Java SE (Java 8+) Spring, Spring Boot Java framework skills
  • Basic database management skills
  • Test automation (JUnit) experience
  • High-level Git or other distributed version control system (Mercurial, Bazaar, etc.) skills
  • At least basic Linux skills
  • Solid English skills
  • Good problem-solving skills, result-oriented personality, "can do" approach
  • Team player attitude
  • You are a preferred candidate, if you have:

  • Agile (Scrum) methodology experience
  • SoapUI skills
  • CI/CD experience (GitLab, Jenkins)
  • Docker/Kubernetes skills
  • Python development experience
  • NoSQL database skills
  • Cloud platform experience
  • Hibernate skills (We accept experience with other JPA technologies - Toplink, EclipseLink etc.)
  • Kotlin language skills
  • DevOps approach
  • Relevant development experience with microservice architectures
  • In return, you:

  • Get a wide range of fringe benefits (laptop, cell phone, personal training budget, cafeteria, insurance, holiday home accommodation etc.)
  • Get discounts specific to employees
  • Can work in a multinational and modern environment
  • Can schedule your work on your own
  • Can continuously develop your expertise and gain competitive professional knowledge
  • Can take part in different trainings, courses
  • Can work in a dynamic team
  • Magyar Telekom Nyrt.

    A Magyar Telekom, Magyarország vezető infokommunikációs szolgáltatójaként több millió kapcsolattal kötődik ügyfelei életéhez. Telefon, internet, tv és IT: minden téren minőségi, megbízható és egyedülállóan széles szolgáltatáspalettával rendelkezünk. Arra törekszünk, hogy innovatív megoldásainkkal áthidaljuk a távolságot ember és ember között, állandó fejlesztéseinkkel növeljük az egyén lehetőségeit, így az ország versenyképességét. Célunk, hogy szolgáltatásainkkal egyszerűbbé, könnyebbé és élménydúsabbá tegyük ügyfeleink életét, ezzel újra és újra kiérdemeljük bizalmukat.

    Jelentkezés Előző 149150151152153154155 Következő Bezár

    Location

    By clicking apply you will leave devsnap. Please be careful. You should never have to pay to apply.
    A new version is available REFRESH